Sıkça Sorulan Sorular

Diş Hassasiyeti

Dişlerde hassasiyet ne demektir?
Sıcak, soğuk, şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağıza alındığında dişlerde ani bir tepki oluşur; ağrı-sızı başlar. Bu ağrı keskin, ani ve derindir.
Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çakilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır. Normal olarak, dentin (dişin ikinci ve önemli bir tabakası) mine ve sement (kök yüzeyini kaplayan özel tabaka) ile çepeçevre kuşatılmıştır. Diş hassasiyetinin sebebi tam olarak anlaşılamamışsa da hassasiyetin dişin sinirine mikron düzeyindeki kanalcıklar aracılığı ile iletildiği üzerinde duruluyor.
Çekilen dişeti kök yüzeyinin sıcak, soğuk ve basınç etkilerine maruz kalmasına sebep olur. Açıkta kalan bu kanallar pulpaya ulaşır ve bu da ağrı hissedilmesine sebep olur.

Ağız Kuruluğu

Tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması yada kaybolmasıdır.
Nedenleri

 • Sistemik rahatsızlıklar; Romatizmal hastalıklar(sjogrens sendromu),diabet,Parkinson.
 • Tükürük bezinin cerrahi olarak çıkarılması.
 • Radyoterapi; Baş boyun bölgesi radyoterapisi tükürük bezlerine zarar verir.
 • İlaç kullanımı;Tansiyon ilaçları,antideprasanlar,antihistaminikler,diüretikler,vs.
 • Alkol tüketimi.

"Ağız kuruluğu tükürük salgısındaki azalma ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.

Ağız Kokusu (HALITOSIS)

Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile etkileyebilir.

Ağız kokusu günümüzde medeni toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygındır, aynı zamanda sosyal bir incinme sebebidir. Psikolojik problemleri beraberinde getirir. Ağız kokusunun sebep olduğu sosyal problemler biyolojik problemlerden daha fazladır. Hatta eğer ağız kokusu sosyal bir problem oluşturmasaydı belkide bir hastalık olarak görülmeyecek, tedavisi için gayret sarfedilmeyecekti. Ağız kokusundan şikayet eden bireyler sosyal hayatlarında kendilerine olan güvenlerini kaybedebilirler.

Dolgu

Dişlerde çürük tespit edildikten sonra,tedavisinin en KISA SÜREDE yapılması gerekir.Genellikle hastalar,çürüğün henüz ağrı yapmadığını söyleyerek dolgu yaptırmayı ihmal etme eğilimindedirler.Dişin daha fazla çürümesi demek,dişte daha fazla madde kaybı demektir,onun için dişin tedavisi zaman geçirilmeden yapılmalıdır.Amaç,daha az dolgu,daha çok diş ile dişin ağızda kalmasını ve hizmet süresini uzatmaktır.

Kaç çeşit Dolgu Vardır
Dolgu maddesi seçilirken,dolgu yapılacak dişin durumu ve konumu önemlidir.3 çeşit dolgu vardır Amalgam dolgu,kompozit dolgu ve porselen ınlay-onlay dolgu.

Amalgam Dolgular
Halk arasında gümüş dolgu olarak bilinir,amalgam,gümüş,kalay ve bakır alaşımının cıva ile karıştırılması sonucu elde edilir.Çok uzun yıllardan beri diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Dayanıklı bir malzeme olduğundan,basıncın çok olduğu küçük azı ve büyük azı bölgelerinde tercih edilir.Dezavantajı estetik olmamasıdır.

Gömülü Dişler

Sürme yaşı tamamlandığı halde normal okluzyonda yerini alamamış;kemik ve yumşak gömük dişdoku içinde bütünüyle veya kısmen kalmış dişler gömülü dişler olarak tanımlanır:

Bunlar retansiyon şekillerine göre

 1. Kemik retansiyonlu gömülü dişler
 2. Kısmen kemik kısmen yumşak doku retansiyonlu gömük dişler
 3. Yumşak doku retansiyonlu dişler olarak üçe ayrılır.

Gömük Dişlerin Meydana Getirdiği Komplikasyonlar

 1. Perikoronitis; Sürmemiş veya yarı sürmüş dişin çevre doku iltihabı
 2. Periodontal hastalık
 3. Diş çürğkleri
 4. Kök erimesi
 5. Protez kullanımına engel oluşturması
 6. Odontojenik kist ve tümörlerin meydana gelmesi
 7. Kaynağı belli olmayan ağrılar oluşması
 8. Çene kırığı
 9. Ortodontik tedaviye engel oluşturma

Gömülü dişler yukarıda sayılan komplikasyonlara neden olmamak için cerrahi olarak çıkartılmalıdır.

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Genelde 17 ila 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışmalıdır. Eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin (röntgenle tespit edilmiş) ileride yol açacağı zararlar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Diş arkındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti- kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir.

Diş Fırçalama

Diş Fırçalama Tekniği
Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru Diş Fırçalamafırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır. Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra Diş Fırçalama fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

Uçuk (Herpes Simplex Labiales)

Genellikle dudak kenarıgibi ağız dışı bölgede görüldüğü gibi,nadirende olsa ağız içinde görülebilir(herpes simplex mucosae oris).Organizmada antikor olmasına rağmen yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkan içi sıvı dolu küçük su kabarcıklarıdır.Sıvı dolu kabarcıklar patladıktan sonra kabuk oluşur,genellikle ağrılı bir seyir izler.7-14 günde iyileşme görülür.

Nedeni herpes simplex virüsü olduğu için uçuk bulaşıcıdır.Uçuğu olan birinin kullandığı malzemeleri kullanmak bardak,kaşık,çatal gibi,temasta bulunmak öpmek gibi karşıdaki kişiye bulaşır.Stres,yorgunluk,travmaya maruz kalma gibi nedenlerle virüs aktiveolur ve uçuk meydana gelir.

Tedavisi
Antivirütik kremler kullanılır.

Ağız Bakımı

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak her yaştaki insan için bir kazançtır. Her insanın ağız bakımı ile ilgili temel bilgileri öğrenmesi gerekir. Bunun için de ilk önce ağız ve diş sağlığında kullanılan temizleme araçlarını bilmek gerekir.

Diş Temizleme Araçları Nelerdir?
1) Diş Fırçası: İyi bir fırça naylon kıllı ve her kılın ucu yuvarlatılmış olmalıdır. Fırça küçük başlı ve sık kıl demeti olmalıdır. Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir.
2) Diş İpi: Dişlerin birbirine bakan ara yüzeyleri diş ipi ile temizlenmelidir. Fırçalar aktif olarak ara yüzleri temizleyemedikleri için çürükler sıklıkla ara yüzlerde başlar. Diş ipi fırçaların tam olarak ulaşamadığı yerlerdeki yiyecek artıklarını ve plaklarını temizler.
3) Arayüz Fırçaları: Normalden daha geniş olan diş arası bölgeleri ve köprü gövde altlarını temizlemek için kullanılır.
4) Diş Macunu: Diş macunu bakteri plağını uzaklaştırmayı kolaylaştırır. Diş macunları fluoridli olmalıdır. Fluoridin, çürüğe karşı etkinliği kanıtlanmıştır.
5) Ağız Gargaraları: Diş fırçalama dışında dişlerimizi ve ağız dokularını temizlemede kullanılan metottur. Antibakteriyal sıvılardır. Dişetlerinin sağlıklı kalmasına yardım eder. Hekim kontrolünde kullanılmalıdır.